Aizmirsu paroli

E-pasts

Mērķis – uzvaras absolūtajā vērtējumā

14.06.2021

Rīdzinieks Kaspars Sniedze – viens no TOP5 atlētiem klasiskajā spēka trīscīņā, bijis arī Latvijas absolūtais čempions spiešanā guļus. Savu izaugsmi panācis tikai pašmācības ceļā. Mērķtiecīgs. Neatlaidīgs. Viņš atbalstu “tīru” sportu, tādēļ arī startē oficiālajā IPF federācijā. Pārstāv Bauskas komandu. Viņa galvenais dzinulis sportot – pacelt savu spēka laktiņu arvien augstāk un augstāk un gūt godalgotās vietas.

Kaspars savas sporta gaitas sāka ar futbola spēlēšanu, bet tas gan neesot bijis ilgi – aptuveni gadu, bet, neraugoties uz to, sanācis pat aizbraukt arī uz sacensībām. Pēc tam Kaspars tomēr deva priekšroku karatē. Viņš trenējās šajā sporta veidā pusotru gadu. Piedalījās arī Latvijas čempionātā un izcīnīja 3.vietu. Paralēli darbojās arī jaunsardzē. Pēc tam 15 gadu vecumā pirmo reizi ar draugiem aizgāja uz trenažieru zāli, kura atradās slimnīcas pagrabtelpās. “Mani tas aizrāva, un es sāku trenēties. Treniņi notika bez trenera. Skatījos, kā citi trenējās. Un pievērsos tieši spiešanai guļus. Gāju uz sporta zāli, un pat neatminos, vai mani kāds uzrunāja, bet no 16 gadiem jau sāku braukt uz sacensībām,” stāsta Kaspars.

Sacensībās viņš spēja izcīnīt godalgotās vietas. Ar paša svaru 56, 58 kg viņš spēja uzspiest 62 kg smagu svaru stieni. Par sasniegumiem tagad liecina medaļas, un arī motivējošā balviņa – dvielis, kurš tika pasniegts kādās sacensībās kā godalgotās vietas ieguvējam.

2005. gadā Kaspars piedalījās pēdējās sacensībās, pirms iestājās Policijas akadēmijā 2006. gadā. “Tad nebija laika sacensībām, bet akadēmijā bija trenažieru zāle, un es turpināju trenēties. Treniņi bija kļuvuši par neatņemamu manas dzīves sastāvdaļu,” saka Kaspars.

2009. gadā viņš atsāka piedalīties sacensībās. “Paskatījos citu sportistu rezultātus, un sapratu, ka es reāli varu cīnīties par godalgotām vietām, līdz ar to atkal pieteicos sacensībām. Uz Latvijas kausa posmu sacensībām braucu bieži. Piedalījos arī Latvijas čempionātos. Un gandrīz visu laiku bija godalgotās vietas,” atminas Kaspars.

Trīs gadus pēc kārtas viņš startēja arī spēka trīscīņas sacensībās. “Tie bija Latvijas čempionāti, kas notika gada beigās. Pašu labāko rezultātu uzrādīju 2020. gada beigās, kad notika online sacensības, toreiz kopsummā man bija 770 kg. Tas ir mans pagaidām labākais rezultāts. Savukārt svaru stieņa spiešanā labāko rezultātu uzrādīju 2018. gadā, kad uzspiedu 230 kg smagu svaru stieni. Spēka trīscīņa – tas nav viegli. Visas trīs disciplīnas vienā dienā un vienās sacensībās. Tas paņem gan spēku, gan enerģiju. Kad pirmo reizi nostartēju Krimuldā pirms trim gadiem, tas mani aizrāva, un tagad spēka trīscīņa man patīk pat labāk nekā spiešana guļus,” atzīst Kaspars, kurš nesaredz nevienu citu sporta veidu, kas viņam šķistu tik interesants. “Visu laiku cenšos kļūt arvien spēcīgāks. Un trenažieru zāle, svaru stieņi, dzelži jau ir kā slimība,” atzīst Kaspars.

Visu šo laiku, kamēr sporta zāles pandēmijas dēļ bija ciet, viegli nav bijis. Viņš rada risinājumu – trenēties ārā. “Atradu āra sporta zāli, kur doties. Atceros – mīnus 12 grādi, un es devos trenēties. Pa dienu laika treniņiem nebija, tāpēc jādodas no rīta, jau pat pulksten 7.00, tiklīdz atslēdza āra sporta zāles vārtus. Atminos, kā tik agri no rīta, knapi esi pamodies, jau sāc treniņu, pietupienus. Bija grūti. Lai arī trenējos, tomēr rezultāti āra apstākļos palēnām kļuva sliktāki. Visvairāk rezultāti nokritās tieši spiešanā. Grūti ir trenēties ārā aukstumā mīnus grādos, jo grūti ieelpot auksto gaisu caur degunu. Es gan silti saģērbos. Bija cepure galvā, T-krekls, džemperi, veste – un tā es visaukstākajā laikā trenējos,” savā pieredzē dalās Kaspars.

Pēc mēneša viņš plāno piedalīties Lietuvas atklātajā čempionātā. “Gribas uz to aizbraukt, cerams, ka izdosies. Esmu jau piedalījies Lietuvas atklātajā čempionātā, un toreiz ieguvu 3. vietu absolūtajā vērtējumā,” saka Kaspars.

Tā kā pieredzes bagāža viņam sacensībās ir gūta diezgan liela, tad tagad mērķis ir uzvarēt tikai un vienīgi absolūtajā vērtējumā.

Ņemot vērā viņa rezultātus, neatlaidību un mērķtiecību, bez ievērības nevar atstāt arī faktu, ka Kaspars visu panācis pašmācības ceļā. “Man nekad nav bijis trenera. Pats esmu meklējis internetā padomus, programmas, analizējis,” stāsta Kaspars.

Viņš arī atzīst, ka būtiskākās kļūdas, kuras pieļauj sportisti, kuri trenējas paši, bez citu cilvēku padomiem ir ātra rezultātu sasniegšana. “Bet viss notiek laika gaitā,” uzsver Kaspars.

Citiem spēka sportistiem viņš iesaka, neaizmirst par režīmu – ēšana, gulēšana, jo tas ir ļoti svarīgi. “Un bez stresa! Tiklīdz tev sportā ir stress, un, ja vēl neesi paēdis, to jūt un vairs nav tik liela spēka, enerģijas, cik vajadzētu. Ir jāspēj sevi pašdisciplinēt, neizlaist treniņus. Redzu, kā daudzi atnāk uz zāli, parunājas, uztaisa selfiju, mazliet patrenējas un aiziet mājās,” stāsta Kaspars.

Viņš novērojis, ka spēka trīscīņai nemaz tik daudzi nepievēršas, vairāk iecienīta ir svaru stieņa spiešana guļus, jo tā ir vieglāka disciplīna. “Spēka trīscīņā jārēķinās, ka tas ir arī traumatiskāks sporta veids. Man bieži ir traumas, arī tagad, bet neraugoties uz to, turpinu trenēties, kaut arī ir jāpacieš sāpes,” saka Kaspars.

Lai arī pagaidām viņam vēl nav gūta starptautiskā pieredze, bet mērķi Kasparam saistībā ar to ir. “Bija paredzēts startēt Eiropas čempionātā pagājušajā gadā, bet saistībā ar pandēmiju visu atcēla. Jā, nākotnē noteikti gribētu piedalīties Eiropas čempionātā spiešanā guļus,” saka Kaspars.

Labākie Kaspara rezultāti

Latvijas čempionāts klasiskajā spiešanā guļus (bez ekipējuma)

2018.gadā (open) – absolūti spēcīgākais atlēts

2019.gadā (open) – absolūti spēcīgākais atlēts

2020.gadā (open) – absolūti spēcīgākais atlēts

2020.gadā online Latvijas čempionātā klasiskajā spēka trīscīņā (bez ekipējuma)

starp vīriem otrais labākais (pietupiens – 270kg, spiešana – 220kg, vilkme – 280kg, kopsummā – 770kg).

2018.gada Krimuldas novada čempionātā spēka divcīņā: spiešanā guļus 230kg

2013.gadā Lietuvas čempionātā klasiskajā spiešanā guļus (bez ekipējuma) starp vīriem trešais labākais.