Aizmirsu paroli

E-pasts

Aivis Plociņš – pasaules čempions

05.11.2021

Savas pārdomas par savu sniegumu nule notikušajā Pasaules čempionātā spiešanā guļus stāsta Aivis Plociņš un viņa tētis Ilmārs Plociņš.

Krāslavas jaunietis Aivis Plociņš nu ir nesis Latvijas vārdu pasaulē. Viņš pasaules čempionātā spiešanā guļus, kas oktobra beigās notika Lietuvā, spēja uzspiest 200 kg smagu svaru stieni, startējot 83 kg kategorijā.

Viņa tētis Ilmārs Plociņš saka lielu paldies Krāslavas ģimnāzijas direktoram, kurš šajā Covid-19 pandēmijas laikā ļāva Aivim trenēties savas skolas sporta zālē, jo viņš ir starptautiskās izlases dalībnieks, un viņš viens pats tur trenējās. Aivis gan piebilst, ka trenēties vienatnē ir nedaudz skumji un arī garlaicīgi, bet tas nav neiespējami, ja ir mērķis un griba. “Es Aivim vairāk esmu kā menedžeris, kurš iesaistās organizācijas procesā, atbalsta, piereģistrē sacensībām. Viņa treneris ir Jurijs Ivaņušins, un kontaktēšanās ar viņu notiek attālināti. Viņš jau kādu laiku dzīvo Krievijā, bet katru dienu uzmana Aivi, seko līdzi treniņu procesiem, konsultē, ko un kā vajag darīt,” stāsta Aivja tēvs, kurš bija blakus Aivim arī Pasaules čempionātā. Pēc rekorda uzstādīšanas, Ilmārs atzīst: “Jā, tas ir skaisti un smuki, bet tikai sportists pats zina, kā tas ir panākts. Ar sviedriem  un asinīm aizgāja līdz šim mērķim.”

Viņš stāsta arī par kādu nepatīkami starpgadījumu, kas notika Pasaules čempionātā: “Otrajā piegājienā Aivim uz svaru stieņa bija uzlikts nepareizs svars. Asistenti, liekot svaru, bija kļūdījušies. Bet tiesneši nepieņēma manu protestu, un neatzina kļūdu. Tas man ir nesaprotami. Aivis šajā otrajā piegājienā jau cēla svaru stieni, un, protams, šī kļūda izsita no līdzsvara. Pats grūtākais sportistam šādās reizēs ir psiholoģiski palikt līdzsvarotam. Aivim izdevās, un cepuri nost viņam par to!” uzsver Ilmārs. Arī pats Aivis atminas, cik nelāgs bija šis starpgadījums: “Bija nesaprašana. Pacēlu un sapratu, ka vienā rokā ir smagāks svars, otrā – vieglāks, jo no vienas puses bija uzlikts vairāk un no otras mazāk. Varēja gūt arī traumu. Kad tas tik pamanīts, svaru nomainīja. Mazliet tas mani izsita no sliedēm.” Bet Aivim izdevās koncentrēties, noturēt psiholoģisko līdzsvaru, lai jau trešajā piegājienā tiktu galā ar 200 kg.

“Bija variants pacelt 197,5 kg, bet Aivja mērķis bija izpildīt starptautiskās klases sporta meistara normu. Ja būtu pacēlis 197,5 kg tad pietrūktu viena punkta. Tāpēc viņš gāja uz 200 kg. Bet reāli viņš arī mājās treniņos cēla 200 kg un 205 kg smagu svaru stieni. Pēdējās pārbaudes sacensībās, Gulbenes atklātajā čempionātā, viņš arī pacēla 200 kg, līdz ar to Aivis bija psiholoģiski gatavs Pasaules čempionātā uzspiest 200 kg smagu svaru stieni. Un viss viņam izdevās. Tagad, ja viss izdosies, pēc trim nedēļām dosimies uz Krieviju, Jekaterinburgu, kur notiks Eiropas čempionāts spiešanā guļus. Bet tur jau viņš startēs 93 kg svaru kategorijā. Aivis tikai līdz 1. janvārim var startēt jauniešu grupā. Tad viņš pāriet uz junioru grupu. Bet tagad mums mērķis un domas ir par Eiropas čempionātu Krievijā. Mērķis ir uzspiest 200 kg 93 kg svaru kategorijā. Un labot vēlreiz pasaules rekordu,” stāsta Ilmārs. Savukārt pats Aivis atzīst, ka nākamajām starptautiskajām sacensībām jau ir gatavs. Viņš arī zina, lai sacensībās sevi parādītu no labākās puses, svarīgi pirms starta justies labi. “Atpūsties, izgulēties, nestresot. Tad arī rezultāts ir labs,” ir pārliecinājies Aivis, un tajā pašā laikā arī atzīst, ka Latvijas mēroga sacensībās startēt ir vieglāk, jo ir pierasts pie vides, bet starptautiskajās sacensībās ir citādāk. “Citi cilvēki, kaut ko nesaproti, nezini, visam ļoti jāseko līdzi un jābūt ļoti uzmanīgam,” uzsver Aivis.

Viņam kā sportistam uzvara ir svarīga. Tas ir sava veida pierādījums tam, uz ko esi spējīgs, tas ir treniņu rezultāts, un treniņi viņam notiek trīs līdz četras reizes nedēļā. 

Spēka sporta sacensībās Aivis piedalās četrus gadus, bet trenējas apmēram sešu gadus. “Tas ir neatlaidīgs darbs sešus gadus pēc kārtas, neizlaižot treniņus, neņemot pauzes, negūstot traumas. Tas dod savu bonusu,” saka Aivis.

Gan Aivis, gan Ilmārs saka lielu paldies Krāslavas novada pašvaldībai par atbalstu!