Aizmirsu paroli

E-pasts

Kas ir pauerliftings

10.12.2018

Pauerliftings jeb spēka trīscīņa ir smagatlētikas sporta veids, kurā ietilpst piesēdieni ar svara stieni uz muguras, spiešana guļus, guļot uz horizontāla sola un svaru stieņa vilkšana no zemes. Šie trīs vingrinājumi smagatlētiem pazīstami jau sen. Kā atsevišķs sporta veids tas sāka veidoties pagājušā gadsimta 60.-os gados ASV. Tā 1965. gadā Amerikas Atlētu Savienība (AAU) noorganizēja pirmo valsts čempionātu pauerliftingā. Dažos gados šis sporta veids iekaroja Eiropu, vispirms Lielbritāniju un Skandināvijas valstis. 1971. gadā tika izveidota Starptautiskā Pauerliftinga federācija (IPF). Šis sporta veids pašlaik pārstāvēts visos kontinentos, IPF biedru skaits šogad ir vairāk kā 130 valstis. IPF ir atzīta praktiski visās sporta jumta organizācijās. Pasaules čempionātā dalībnieku skaits mēdz pārsniegt tūkstoti, savukārt ASV nacionālajā čempionātā tas ir ap 1500 atlētu. Sacensības norisinās gan pilnā spēka trīscīņā, gan atsevišķās disciplīnās vai to kombinācijās, kā arī uz atkārtojumu skaitu. Populārākās ir sacensības spiešanā guļus. Sportisti sacenšas abu dzimumu grupās pa svara kategorijām. Sacensībās bieži mēdz būt arī vecuma iedalījums.

Pauerliftings nav klasiskā jeb olimpiskā svarcelšana, kurā ietilpst divcīņa – svaru stieņa raušana un grūšana. Pauerliftings nav spēkavīru sports, kurā sportisti cīnās ar riepām, akmeņiem, baļķiem, kravas auto. Pauerliftings nav kultūrisms vai bodibildings, kurā sportisti demonstrē uz skatuves savas muskulatūras attīstību. Pauerliftings nav svaru bumbu celšana, roku cīņa, virves vilkšana vai citi spēka sporta veidi.

Latvijā pauerliftings parādījās pagājušā gadsimta 80. gados, kad Latvijas kultūrisma un bodibildinga federācija organizēja sacensības kultūrismā, kur nācās izpildīt arī pauerliftinga vingrinājumus. Pirmais Latvijas čempionāts pauerliftingā norisinājās tālajā 1982. gadā. Daudzus šāda situācija neapmierināja un 1986. gadā Edmunds Jansons nošķīra pauerliftingu no kultūristiem, izveidojot to par atsevišķu sporta veidu. Latvijas Pauerliftinga federācija (LPF) kā juridiska organizācija pastāv kopš 1990. gada. To atzinusi Latvijas Sporta federāciju padome ar Atzīšanas apliecību Nr. 54. Atbilstoši normatīvi tiesiskajam regulējumam LPF ir vienīgā leģitīmā sporta federācija Latvijā, kurai ir tiesības vadīt un koordinēt darbu spēka trīscīņā un tās disciplīnās Latvijā, rīkot jebkāda līmeņa nacionālās un starptautiskās sacensības, kā arī pārstāvēt valsti Starptautiskajā Pauerliftinga federācijā un Eiropas Pauerliftinga Federācijā (EPF). Pēdējos gados LPF kopā ar sadarbības partneriem un saviem biedriem – sporta klubiem katru gadu organizē ap līdz pat 80 dažādu sacensību, tajā skaitā sacensības Latvijas kompleksajos sporta pasākumos un daudzus tautas sporta turnīrus.

Pietupiens ar svaru stieni uz pleciem. Atlēts noceļ stieni no balstiem atiet soli atpakaļ un gaida tiesneša signālu sākt kustību, pietupiena dziļumam jābūt tādam, lai augšstilbs atrastos zemāk par ceļa locītavas virspusi. Atlētam beidzot kustību ir jāgaida tiesneša signāls stieni nolikt. Mēģinājums netiek ieskaitīts, ja nepietiekošs pietupiena dziļums, sākta kustība nesagaidot tiesneša doto signālu, tas pats attiecās uz stieņa nolikšanu, atlētam ceļoties augšā ir notikusi lejupejoša kustība.

Svaru stieņa spiešana guļus. Viena no tehniski viskaprīzākajām kustībām. Atlēts noceļ stieni no atbalstiem, viņam drīkst arī palīdzēt to izdarīt kāds asistents, gaida tiesneša signālu sākt kustību. Stienim ir jāpieskaras krūtīm ar kustības pilnīgu apstāšanos, kad tiek saņemta tiesneša komanda. Atlētam izspiežot stieni atpakaļ jāgaida tiesneša signāls to nolikt. Mēģinājums netiek ieskaitīts, ja nav apstāšanās uz krūtīm, stienis nepieskaras krūtīm, kustības laikā tiek atrauta kāja, jeb kāda cita ķermeņa daļa no atbalsta virsmas.

Svaru stieņa vilkme no zemes, pēdējā no pauerliftinga kustībām, atšķirībā no iepriekšējām nav jāgaida sākuma signāls, tiklīdz esi gatavs cīņai ar gravitāciju, velc. Svars jāfiksē pilnībā iztaisnojot muguru un jāgaida tiesneša komanda svaru nolikt. Svars netiek ieskaitīts, ja netiek pilnībā iztaisnota mugura, kustības laikā ir apstāšanās, svaru stienis izkrīt no rokām, jeb tiek nolikts pirms komandas saņemšanas.