Aizmirsu paroli

E-pasts
IPF

Jaunie noteikumi spiešanā guļus

21.07.2023

Atgādinām, kādas ir būtiskākās izmaiņas spiešanas guļus noteikumos, kas stājās spēkā 2023. gadā.

Atlētam ir jāguļ uz muguras ar galvu, pleciem un sēžamvietu saskaroties ar sola virsmu.

(piemērs pareizai un pieņemamai sākuma pozīcijai)

Atlēta pēdām ir jābūt pilnā saskarē ar platformu vai paliktņiem (cik to pieļauj apavu zole). Stienis, kas novietots statīvā, jāaptver ar plaukstām un pirkstiem, pilnā tvērienā ar īkšķiem apkārt. Šāds ķermeņa stāvoklis ir jāsaglabā visa mēģinājuma laikā. Pēdu kustība ir pieļaujama, taču tām jābūt saskarē ar grīdu. Pozīcijas ieņemšanas laikā nav atļauts likt pēdas uz spiešanas sola. Ja atlēts uzliek pēdas uz sola, galvenais tiesnesis liks piecelties un sākt pozīcijas ieņemšanu no jauna (piegājiena laika atskaite netiks apturēta).

Tiesnešiem ir jāvēro vai atlēta rokas ir iztaisnotas elkoņos un sēžamvieta ir saskarē ar sola virsmu. Ja saskarē ar sola virsmu ir tikai augšstilba aizmugurējā daļa, tad sānu tiesneši tur paceltu roku, tādējādi norādot galvenajam tiesnesim, ka atlētam nav ļauts uzsākt kustību, kamēr sēžamvieta nav saskarē ar sola virsmu. Galvenajam tiesnesim ir tiesības ignorēt vienu sānu tiesnesi, ja galvenais tiesnesis neredz iemeslu, lai nevarētu dot “Sākt” komandu. Sānu tiesnesis, kurš šādā gadījumā nav nolaidis roku, neieskaita piegājienu, izmantojot attiecīgo kartītes krāsu kļūdai, ko viņš pamanījis.

Pēc galvenā tiesneša signāla „Sākt” saņemšanas, atlētam ir jānolaiž stienis līdz krūtīm vai vēderam un tas jānotur nekustīgs. Stienim jābūt nolaistam uz krūtīm tā, ka abu elkoņu locītavas apakšdaļa ir nolaista vienā līmenī ar attiecīgās plecu locītavas augšējo daļu vai zem tās (augšējā pleca locītavas daļa stāvot ir pleca locītavas vidus daļa guļus stāvoklī). Kad stienis ir nolaists uz krūtīm nekustīgs ar vai bez nepieciešamā elkoņu locītavas apakšdaļas līmeņa, galvenais tiesnesis dod komandu „Spiest” un ieskaita vai neieskaita piegājienu izmantojot attiecīgo kļūdu kartītes krāsu.

(piemēri, kur elkoņu locītavu apakšdaļa ir nolaista vienā līmenī ar attiecīgās plecu locītavas augšējo daļu vai zemāk)

Atlētam spiešanas laikā ir atļauts sasprindzināt sēžamvietas muskulatūru, ja tā paliek saskarē ar solu un neatraujas no tā pilnībā.

Kā līdz šim, tiesnešiem ir jāievēro princips, ka atlētam mēģinājums ir jāieskaita tiesneša šaubu gadījumā, kad pietrūkst skaidru pierādījumu kļūdai.

Jauno spiešanas guļus noteikumu pilnā versija angļu valodā pieejama IPF tehniskajos noteikumos 18.-22. lappusēs.