Aizmirsu paroli

E-pasts

Spēka trīscīņa ir mūsu dzīvesveids

13.04.2021

Georgijs, Oksana, Aleksejs un Artjoms Agadžanjani – 3 paaudzes, 3 starptautiskā līmeņa sportisti.

Agadžanjanu ģimenei saistība ar svaru sportu ir bijusi vienmēr. Par viņu ģimenes sporta aktivitāšu dibinātāju noteikti var uzskatīt viņu vecāko ģimenes un arī viņu sporta komandas locekli Georgiju Agadžanjanu. Viņa ceļš uz sportu aizsākās padomju laikos kā profesionālam sportistam – svarcēlājam, kurš jau savos treniņu pirmsākumos kļuva par sporta meistaru svarcelšanā.

Visu savu brīvo laiku Agadžanjanu ģimene ar patiesu patiku un prieku pavada svarcelšanas sporta zālē. Tā rezultātā visai ģimenei lielākā daļa brīvā laika ir bijusi veltīta intensīvai apmācībai. Treniņu rezultāti viņos radīja vēlmi piedalīties sacensībās. Un spēka trīscīņa kļuva par viņu ģimenes hobiju un pat, kā viņi uzsver, tūrismu, kas viņus motivē doties uz citam pilsētām un valstīm, lai piedalītos sacensības.

Visi Agadžanjanu ģimenes locekļi ir “VIKINGS PL” komandas sastāvā, un viņi ne tikai piedalās, bet arī kļūst par uzvarētājiem gan Latvijas, gan starptautiskajās sacensībās. Pauerliftingā viņu ģimenes galvenā prioritāte ir svaru stieņa spiešana guļus. Viņi visi uzskata, ka tas ir arī tehniski visgrūtākais vingrinājums, kas arī pieprasa vislielāko piepūli.

Georgijs Agadžanjans vairāk nekā 20 reizes ir kļuvis par Latvijas čempionu, un līdz šai dienai ir Latvijas rekordu īpašnieks, kā arī Eiropas medaļnieks un pasaules čempions svaru stieņa spiešana guļus [senioru vecuma grupās – LPF]. Aleksejs Agadžanjans ir viņu komandas galvenais treneris, starptautisks sporta meistars svaru stieņa spiešana guļus, daudzkārtējs Latvijas čempions pauerliftingā, un pašreizējais Latvijas rekordists [kā arī viens no retajiem A kategorijas pauerliftinga treneriem Latvijā]. Oksana Agadžanjana ir daudzkārtēja Latvijas čempione un rekordiste svaru stieņa spiešana guļus. Artjoms Agadžanjans ir starptautisks sporta meistars spiešanā guļus, daudzkārtējs Latvijas čempions spiešanā guļus un pauerliftingā, pašreizējais Latvijas rekordists, kā arī trīskārtējs pasaules čempionāta medaļnieks [junioru vecuma grupā – LPF].

Viens no viņu ģimenes komandas trenera galvenajiem uzdevumiem, atšķirībā no trenera pieejas citiem sportistiem, ir disciplīnas prasība un skaidra trenera uzdevumu izpilde, jo ne vienmēr trenera pieeja saviem ģimenes locekļiem dod vēlamo rezultātu. Dažreiz ir grūti apvienot ģimenes attiecības un profesionālus treniņa procesus.  

“Arī mūsu ģimenes komandā neatņemama sastāvdaļa ir ļoti slaveni un titulēti Latvijas sportisti. Protams, nozīmīgākas sacensības mums ir starptautiskās sacensības, bet gatavošanās tām ietver sevī arī daudzas Latvijas mēroga sacensības, kurām gatavojamies un piedalāmies. Mērķi un uzdevumi, kurus mēs izvirzām uzstājoties starptautiskajās sacensības, vienmēr ir, bijuši vērsti uz uzvaru,” uzsver visi Agadžanjani.

Viņi stāsta, ka ikvienu ģimenes locekli vairāk saista tieši individuālie sporta veidi, tāpēc spēka sports viņiem visiem palīdz pilnveidoties un sasniegt rezultātus. “Šis individuālais sporta veids ir ļoti nozīmīgs mums visiem, jo katra ģimenes locekļa iegūtie rezultāti ļoti labi parāda, cik nopietni, un ar kādu attieksmi katrs sportists veltījis tam sevi, un, cik darba ieguldījis treniņos,” saka Agadžanjani.

Atmiņā uz visu mūžu viņiem ir palikušas pirmās sacensības. Tas bija 2007. gads, un notika reģionālās sacensības Rēzeknes pilsētā “Latgales kauss”. Braucot uz šīm sacensībām, viņi diemžēl iekļuva ceļu satiksmes negadījumā, bet, paldies Dievam, visi palika veseli. “Tas patiesībā bija mūsu vislielākais pārbaudījums. Proti, nekas mūs neapturēs, lai sasniegtu savus izvirzītos mērķus,” uzsver Agadžanjani.

Viņiem visiem ir svarīgs pats treniņu process, paveiktais darbs pirms sacensībām, un ar kādu atdevi tas ir veikts. Sacensībās viņus vienmēr interesē rezultāts, jo tas ir treniņu darba rezultāta atspoguļojums. Gatavošanās un dalība starptautiskajās sacensībās viņiem vienmēr ir bijusi aizraujoša un spraiga, jo uzdevumi un sasniedzamie mērķi noteikti ir daudz augstāki, nekā vietējā mēroga sacensībās. “Nevar teikt, ka attieksme un dalība starptautiskajās sacensības bijusi tādā pati kā Latvijas čempionātos. Visas liekās domas un bailes pēc iespējas tiek aizvirzītas prom no galvas, lai novērstu kādu muļķīgu kļūdu. Tādējādi treniņos ļoti daudz uzmanības pievēršam psiholoģiskai sagatavošanai un starptautisko sacensību imitēšana, lai, atbraucot uz starptautiskajām sacensībām, sportists jūtas kā savā sporta zālē. Gatavojoties sacensībām treniņu procesā, mums vienmēr ir bijis diezgan viegli ievērot režīmu un disciplīnu, jo spēka trīscīņa ir mūsu dzīvesveids. Režīms šajā sporta veidā ir ļoti svarīgs, īpaši attiecībā uz uzturu, jo režīma ievērošana sportistu notur viņa svara kategorijas ietvaros, un dod iespēju sasniegt labākus rezultātus, atrodoties savā svara kategorijā,” skaidro Agadžanjani.

Šajā sporta veidā mērķis ir sasniegt augstus rezultātus, un diemžēl traumas šajā sporta veida ir sastopamas ļoti bieži. “Kas attiecas uz mūsu ģimeni, tad traumas visbiežāk tiek gūtas treniņu procesā, bet dažreiz tas ir noticis arī sacensībās. Protams, periodi, kad mūsu sportisti ir guvuši visdažādākās traumas, izsit viņus no treniņu procesa. Tad nepieciešams vairāk laika, lai atjaunotos, un gadās, ka sportistam pienākas izstāties arī no sacensību sezonas. Līdz ar to mūsu ģimenes kopējais iecienītais sporta veids veicināja Artjoma Agadžanjana realizēšanu sevi fizioterapeita profesijā, lai palīdzētu posttraumatiskajā periodā tiem, kam tas nepieciešams, lai sportisti nezaudētu laiku ilgai rehabilitācijai, kā arī lai novērstu traumas treniņā procesā,” saka Aleksejs.

Viņu ģimene ar nožēlu atzīst, ka diemžēl ģimenes sporta aktivitātes pēdējā laikā ir ļoti samazinājušās, jo trenažieru zāles ir aizvērtas. Viņi cenšas uzturēt veselīgu dzīvesveidu, un sportot, ņemot vērā savas iespējas.

Savukārt iesācējiem, kuri vēl tikai vēlas izmēģināt savus spēkus pauerliftingā, viņi iesaka vispirms pašiem noskaidrot, vai vingrošana un svaru celšanas treniņi sagādā prieku. Ja tas tā ir, tad pozitīvs rezultāts pauerliftingā kļūs par neatņemamu apmācības procesa sastāvdaļu. “Tā kā tas ir individuālais sporta veids, tad rezultātu sasniegšanā jaunie sportisti var atrast savu pašizpausmi, ko mūsdienu jaunieši bieži vien atrod, pavadot brīvo laiku pie datora,” saka Agadžanjani.